Savivaldybė ėmėsi savižudybių prevencijos

Ukmergės rajono socialiniai darbuotojai, psichologai, seniūnijų darbuotojai, pedagogai, medikai, policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai – viso apie 200 žmonių lapkričio-gruodžio mėnesiais dalyvavo Ukmergės rajono savivaldybės organizuotuose savižudybių prevencijos mokymuose.

Mokymų metu skirtingų sričių specialistai, vadinami „vartininkai“ (pirmieji susiduriantys su savižudybės grėsme ir mėginimu nusižudyti), per 8 akademines valandas buvo parengti padėti žmonėms, ketinantiems nusižudyti, suteikti jiems žinių, kaip ir kur gali rasti reikiamą pagalbą.

Kaip spręsti skaudžią savižudybių problemą ukmergiškius mokė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorė, Sveikatos psichologijos katedros vedėja Nida Žemaitienė ir psichologė, Kupiškio rajono Reagavimo į savižudybių riziką įgyvendinimo darbo grupės veiklos koordinatorė Valija Šap.

Lektorės kartu su mokymų dalyviais parengė du pagalbos balansuojantiems ties savižudybių riba įgyvendinimo veiksmų planus – algoritmus. Vienas jų skirtas reaguoti į suaugusiųjų asmenų, o antras – į vaikų/mokinių savižudybių riziką. Abu veiksmų planai-algoritmai praėjusią savaitę buvo pristatyti savivaldybės vadovams bei savivaldybės mero potvarkiu sudarytai darbo grupei, atsakingai už Ukmergės rajono savižudybių prevencijos programos ir algoritmo parengimą.

„Šie algoritmai – ne siaubas, ne baubas, o pagalba. Mokymų metu Ukmergėje visos grupės dalyvavo algoritmų rengime, jie keletą kartų buvo koreguoti. Jau dabar žmonės nori kažką daryti ir juos būtina įtraukti, pradžiai nors į savanorišką veiklą. Taip užsiauginsite lyderį ir tik nuo jo priklausys, kaip realiai rajone veiks mūsų parengti veiksmų planai“, - sakė N. Žemaitienė.

V. Šap pastebėjimu, Ukmergės rajonas nėra išimtis, tad čia, kaip ir kituose šalies rajonuose veikiančios institucijos, kurios teikia pagalbą žmonėms, neturi aiškaus veiksmų plano, kaip reikėtų reaguoti gavus žinią, kad žmogus ketina ar mėgino žudytis. Taip pat nėra aiškios sistemos, kas turėtų pagelbėti jau nusižudžiusio žmogaus artimiesiems ir bendruomenei, kuriai jis priklausė.

„Mokymuose dalyvavę ukmergiškiai paliko labai gerą įspūdį, net pertraukų metu domėjosi ir klausinėjo. Prieš tvirtinant mūsų parengtą gana platų veiksmų planą, siūlytume atidžiai apsvarstyti klinikinių psichologų paslaugų prieinamumo klausimą. Jis, beje, yra aktualus ne tik Ukmergės rajone, bet ir visoje Lietuvoje.

Švietimo įstaigose dirbantys psichologai yra labiau orientuoti į darbą su vaikais ir kolektyvu, kur nėra ypatingų sutrikimo atvejų, tad jiems yra per daug sudėtina dirbti su emocinį sutrikimą turinčiais vaikais, kurių kasmet tik daugėja. Reikia turėti klinikinį psichologą, kuris galėtų teikti rekomendacijas tiek pedagogams, tiek tėvams“, - kalbėjo V. Šap.

Profesionalų parengti reagavimo į savižudybių riziką Ukmergės rajone algoritmai bus pateikti tvirtinimui rajono savivaldybės tarybai.

Pasitarime dalyvavusi Kupiškio emocinės paramos linijos senjorams administratorė Violeta Šabrinskienė pasidalino savo veiklos gerąja patirtimi. Pasak jos, nedidelis Kupiškio rajonas dar visai neseniai garsėjo kaip savižudžių kraštas. Statistikos duomenimis 2006-2010 metais savižudybių skaičius Kupiškio rajone buvo 2 kartus didesnis negu šalies vidurkis.

Tačiau pastaruosius dvejus metus situacija ėmė gerėti, besikreipiančiųjų į psichologą padaugėjo 3-4 kartus. Sutelkus vietos bendruomenės, psichikos sveikatos specialistų, policijos pareigūnų, socialinių darbuotojų pastangas, pavyko sukurti sistemą, padedančią atpažinti galinčius pakelti prieš save ranką ir suteikti jiems kvalifikuotą pagalbą. Ir visa tai be valstybės paramos. Kankinamas psichologinių problemų žmogus nepaliekamas vienas. Net ir po gydymo grįžusį į namus, jį stebi socialiniai darbuotojai. Rajone dar trūksta, psichologų, psichiatrų, todėl ir pagalbą suteikti greitai yra sunku. Atsiradus finansavimui, viską būtų galima daryti dar efektyviau.

kitos naujienos.

Savivaldybėėmėsisavižudybiųprevencijos
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
2 peržiūros lapkričio mėn.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Laisvalaikis
Lapkričio 22 d. pirmąkart Lietuvoje koncertuosiantis garsus vokiečių pianistas Niklas Paschburg naujausiame vaizdo klipe atgaivino kultiniu vadinamą riedlenčių sporto filmą. Muzikantas naujo singlo „Anew“ vaizdo klipe panaudojo ištraukas iš 1962 m. išleistos riedlenčių populiarinimui skirtos juostos „America’s Newest Sports“. Originalaus filmo, kurį nufilmavo dokumentinių filmų režisierius Bruce Brown, trukmė yra 11 min., todėl kuriant N. Paschburg video j...
Laisvalaikis
Tamsus alus ir juodųjų serbentų pyragas? O gal kvietinis alus ir „Pana Cotta“? Tokie deriniai daugeliui gali pasirodyti neįprasti, tačiau jie nustebins naujais patyrimais. Prie tinkamos alaus rūšies galima priderinti įvairų maistą, tereikia atrasti harmoniją tarp šių dviejų dalykų. „Jei saldumynus galima derinti su padažais, obuolių pyragą –su plombyru, tad ir alus gali derėti su desertais. Derinimui svarbu parinkti produktus, kurie padeda atskleisti viena...
Laisvalaikis
Po ilgo laiko – nauja lietuviška daina „Liūdnos akys“. Pirmą kartą – toks magiškas ir tiek daug jėgų pareikalavęs vaizdo klipas. Su dviem geromis naujienomis grupė „Garbanotas“ žengia į paskutinį rudens mėnesį. Trečia, svarbiausia – gruodžio mėnesį kolektyvas išleidžia pirmąjį vien lietuviškų dainų albumą „Paskutinė saulė“.  „Prieš tris metus sėdėjau vienoje Vilniaus kavinių, nusiminęs, nes, matyt, svarsčiau kažkokias ateities vizijas. Kaip kažką pasakyti...
Sportas
Ketvirtadienį Vilniuje startavusiame „Turkish Airlines Baltic Challenge Cup“ turnyre dramatišką pergalę po baudinių serijos iškovojo Lietuvos nacionalinė rinktinė.   Per plauką nuo pergalės per pagrindinį laiką buvę lietuviai galiausiai buvo priversti žaisti pratęsimą, tačiau nepalūžo ir iškovojo pirmąją naujojo trenerio Danielio Lacroix pergalę su Lietuvos rinktine – Japonijos rinktinę įveikę po baudinių serijos – 3:2.   Pirmasis kėlinys sėkmingesnis buvo...
Sportas
Lapkričio 8-11 dienomis Vilniuje įvyks karščiausias metų ledo ritulio renginys – „Turkish Airlines Baltic Challenge Cup“ turnyras, kuriame Lietuvos nacionalinė ledo ritulio rinktinė pradės naująjį savo istorijos etapą. Vilniaus „Pramogų“ arenoje įvyksiantis renginys šiemet bus gerokai pasikeitęs – puikiai žinomus rėmėjus pritraukęs Baltijos šalių rengiamas turnyras turės šešias dalyves, kurios varžysis dvejose grupėse. Iš viso per keturias dienas ledo ritu...
Įvykiai
Eidamas 69 metus antradienį mirė teatro ir kino aktorius Arūnas Storpirštis. Pranešama, kad aktorius sirgo, bet dirbo iki paskutinės dienos. Užuojautas šeimai ir artimiesiems jau pareiškė šalies Prezidentė, Premjeras ir Seimo Pirmininkas.
Transportas
Latvijos oro linijų bendrovė „airBaltic“ reikšmingai atnaujino savo lojalumo programą PINS, pristatydama naują paslaugą „airBaltic“ lojalumo klubą, pritaikytą skirtingiems klientų poreikiams. Naujoji skaitmeninė platforma teiks papildomus pasiūlymus klientams, kurie lėktuvu keliauja vos keletą kartų per metus.  „PINS lojalumo programa buvo gerai įvertinta Baltijos šalyse ir Suomijoje, kur prie jos prisijungė virš 2,4 mln. vartotojų. Mobilioji PINS programa...
Įvykiai
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika kartu su kitais Seimo nariais registruoja Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas, kuriomis siekiama išspręsti sisteminį naminių gyvūnų ženklinimo poreikį. Tai padės išvengti problemų, kurias sukelia neatsakingi gyvūnų augintojai, nelegalūs daugintojai ar pardavėjai. „Siūlome, kad kates ir šunis būtų privaloma ženklinti poodinėmis mikroschemomis, o jų registravimą ir ženklinimą organizuotų...
Kultūra
2018 m. lapkričio 15 d. Vilniaus mažasis teatras kviečia į spektaklį „Maskaradas“, kuris pirmą kartą bus vaidinamas naujoje erdvėje – Compensa koncertų salėje, Vilniuje. Tai spektaklis, pritraukiantis pilnas žiūrovų sales, išliekantis amžinai aktualus, jaudinantis, gydantis sielą. Šis, kaip ir dauguma kitų Vilniaus mažojo teatro spektaklių, yra apie siekį gyventi kitaip. „Norisi, bet neišeina: arba gyvenimas per trumpas, arba pernelyg daug smūgių, arba per...